ANA SAYFA| Künye | Sizin Düşünceleriniz| Şiirler| Raporlar| Röportajlar| İletişim | Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı | Siteniz İçin | Rss Kaynağı

HABER ARA


Gelişmiş Arama

En Çok Okunanlar

Töre Cinayetleri Üzerine...

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'nun tahminlerine göre dünyada her yıl 5 binden fazla kadının namus nedeniyle öldürülüyor....

Kategori  Kategori : Makaleler
Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
Okunma  Okunma : 2294
Tarih  Tarih : 31 Mayıs 2009, 20:41

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'nun tahminlerine göre dünyada her yıl 5 binden fazla kadının namus nedeniyle öldürüldüğünü açıklayan Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Ahsen Şirin, "Ülkemizde polisin sorumluluk bölgesinde, son 5 yılda töre ve namus yüzünden bin 91 cinayet işlendiği belirtilmektedir" dedi.

Töre cinayetlerinin en çok işlendiği kentlerin Gaziantep, Diyarbakır, Kastamonu, Artvin, Denizli, Hatay ve Bilecek olduğunu belirten Prof.Dr.Şirin, "Bölgeler bazında cinayetlerin dağılımına baktığımızda, Güneydoğu ile Ege'nin töre cinayetleri yoğunluğu açısından öne çıkması dikkat çekicidir" diye konuştu. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre son beş yılda töre ve namus cinayetlerine ilişkin olay sayısına bakıldığında Ankara'da 110, İstanbul'da 101, Diyarbakır'da 50, Urfa'da 17, Van'da 18, Tokat'ta 19 cinayet işlendiğinin görüldüğünü kaydeden Prof.Dr.Şirin, "Töre cinayetleri kadın haklarının en ağır biçimde ihlalidir. Namus adına işlenen bu cinayetler, geleneksel ilişki örüntüleri çerçevesinde incelenmesi gereken bir şiddet türü olarak karşımıza çıkmaktadır" dedi.

 

Namus cinayeti veya töre cinayeti olarak adlandırılan cinayetlerin, toplumda kendilerine biçilmiş rollerin veya kişiye, topluma, yöreye ve zamana göre değişen ahlaki normların dışına çıktığı varsayılan kız çocuklarına ve kadınlara yöneltilen şiddet türü olduğunu belirten Prof.Dr.Şirin, "Ülkemizde alt sınıfların değer yargıları, kentte dahi olsa kırsal toplumun kültüründen kopamamıştır. Bu cinayetleri işleyenler çoğu kez toplum tarafından birer katil değil, namusunu temizleyen biri olarak değerlendirilmektedir. Öyle ki hasımlarını öldüren 14-15yaşındaki erkek çocuklar gururla cezalarını çekmete ve tamamladıktan sonra toplumun içerisine bir katil olarak değil, bir kader kurbanı, şerefini kurtaran bir kahraman rolünde dönmektedir. Bu da problemin tanımı aşamasında karşılaşılan sayısız paradosklardan yalnızca bir tanesidir" diye konuştu. Kadınların en temel haklarından yaşam hakkının bile namus adına çağdışı bir anlayışla yok edildiğini vurgulayan Prof.Dr.Şirin, "Aynı zamanda birçok vakada ölümler bildirilmemekte, cinayetlere intihar süsü verilmekte ve aileler tarafından üstü örtülmekte ve kadınlar kendilerini öldürmeye zorlanmakta ya da ikna edilmektedir. Kadınlar namus eksenli töre cinayetini meşru görmektedir. Bunun sebepleri arasında kadının eğitimsizliği ön plandadır" dedi.

Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

Makaleler

En Çok Okunan Haberler

NAZLIGÜL İNTİHAR MI ETTİ AYŞE ARMAN27 Kasım 2012

ANKET

Sizce Töre Nedir?


Tüm Anketler

BatsınBuTöre
RSS Kaynağı | Yazar Girişi

Diger Ziyaretçi İstatistikleri